SALONGSGRUPP, 8 delar, empirstil, Ryssland, 1900-talets början.
Fyra stolar med stoppad rygg (höjd 80 cm), en stol med ribbad rygg (höjd 82 cm), två karmstolar (höjd 91 cm) och en soffa (längd 141 cm). Rikt dekorerad med dekorelement i förgylld metall.
Ställvis hårdare slitage. Klädseln med fläckar och hål. Fanerskador och bortfall av dekor. Senare klädsel. Förstärkningar. Soffans ena armlän löst.