Fanerat med mahogny. Raka avsmalnande ben. Beslag av mässing. Bredd 111. Djup 55. Höjd 88 cm.
Omarbetat med senare fotavslutningar. Slitage, repor och märken. Några dekorelement saknas. En senare fotavslutningar lös. Några avslag på ben, nedtill.