Grålackerad, delvis kromad metall. Fästes i vägg. Utdragbar. Märkt. Längd ca 205 cm.
Bruksslitage med repor och stötmärken. Bucklor. Mindre renoverad och kompletterad med senare skärm samt skärmens fäste. Ej funktionstestad.