FÅTÖLJ, "Klinte", Tord Björklund, IKEA, 1900-talets fjärde kvartal.
Stomme i kromad metall med ljus skinnklädsel. Höjd 75 cm.
Slitage. Fläckar. Sömmarna ställvis med smärre släpp.