Förgylld och bronserad metall. Dekor av musicerande pojke, rocailler och växter. Vitemaljerad urtavla. Baktill stämplad 2 PH Mouray 60. Lös bronserad träsockel. Höjd ca 36 cm inklusive sockel, längd ca 33 cm. Nyckel finns.
Slitage. Krön saknar ett fäste. Urglas saknas. Pendel finns. Sockeln troligen senare.