Fjäderförsedda trådhållare. Glasat tvådelat lock. Förvaringslåda sannolikt tillverkad Mjölby Intarsia. Trådrullar medföljer. Längd 50 cm, bredd 35 cm, höjd 22 cm.
Bruksslitage. Repor. Mindre fläckar och märken.