Förgylld och bronserad. Skuren dekor av bl a bladverk. Krön med bl a lagerkrans och lyra. Tudelat glas. Konsolbord uppburet av delfiner. Skiva av marmor. Sockel med porfyr imitation. Spegelns mått ca 175 x 90. Konsolbordets bredd 72. Djup 36. Höjd 74. Total höjd ca 249 cm.
Slitage. Repor och märken. Senare glas. Torrsprickor. Färgbortfall. Delfin med lagning. Skiva med mindre kantnagg.