VÄGGPENDYL, sengustaviansk, Israel Dahlström, Stockholm (1762-1829).
Förgylld och bronserad. Dekor av ymnighetshorn med bevingade kvinnohuvuden. Krönt av kerub och blixtar. Urtavla märkt Dahlström, Stockholm. Pendel finns. Höjd ca 90. Bredd 58 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Ytskikt och urtavla med slitage och fläckar. Lagningar på fjädrar.