SOFFA med FOTPALL, design Eric Sigfrid Persson ur serien "Flytande Design".
Bruna dynor i skinn underrede i borstat aluminium. Svängd form, 3-sitsig. Längd ca 200 resp 75 cm.
Fläckar och märken. Bruksslitage. Fotpall med löst hörn undertill.
Modellen formgiven på 1970-talets mitt.