LJUSSTAKAR, 1 par, tenn, gustavianska, Martin Artedius, Norrköping, 1802.
Romboid form. Kulfötter. Lösa manschetter. Dekor av lagerblad. Märkta "Super Fin Composition af Martin Artedius uti Norrköping 1802". Höjd ca 40 cm.
Ytskikt med slitage. Manschetter med bristningar och lagningar.