"Atlas öfver Sveriges Städer med deras alla egor och jordar, jemte areal-beskrifningar". 89 kolorerade kartor. 49 x 61 cm.
Slitage. Bristningar och skador. Repor. Fläckar. Gulnat. Någon karta kan saknas.