Den mindre dosan av Jacob Engelberth Torsk. Den större dosan med bukig form samt med lock i silver. Denna med rikt slipad dekor i relief. Handspegel i tenn med rund spegel. Spegelns längd ca 22 cm. Dosornas höjd ca 3 respektive 7 cm.
Bruksslitage- samt åldersbetingat slitage med repor och märken. Gravyr.