KRYDDHYLLA, flintgods. Gefle, 1920-/30-tal.
16 skäppor i flintgods med handtag i blått. Stämplade Gefle och olika texter för innehållet. Monterade i hylla av vitmålat trä. Höjd ca 30, längd ca 74, bredd ca 19 cm.
Krackeleringar. Hyllan med färgbortfall och slitage.