Med titelplanschen av köket, samtida halvband av skinn, upphöjda ryggbind, 11,5 x 18 cm.
Slitage, smärre skador på bokband, något lös i ryggen samt med invändig spricka, fläckar, smutstitelblad med bortrivet hörn. Registrets sista sidor saknas. Smärre spår av insekter.