BARNFÅTÖLJ, J.R Almgrens, omkring 1900.
Fast stoppad sits. på bonade ben med hjultrissor.
Bruks- samt åldersbetingat slitage med repor och märken. Mindre skador på tyg. Senare klädsel samt sannolikt delvis senare hjultrissor, dock äldre komplettering.