VAS, Bertil Vallien, Boda-Åfors, 1960-tal. Unik.
Cylinderformad med ansvälld bas och utvikt mynning. Nonfigurativ dekor i blått överfång mot blästrad fond. Signerad Boda Åfors B. Vallien Unik och ikarosmärke. Höjd ca 18,5 cm.
Smärre tillverkningsdefekter invändigt. Något repig botten.