Mahogny. Beslag av mässing. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning och lådor. Fyra lådor under skrivklaff. Bredd 92. Djup 52. Höjd 103 cm.
Slitage. Repor och märken. Torrsprickor. Fanerskador. Ett draghandtag saknas. Nyckel saknas.