SPEGEL MED KONSOLBORD. Gustaviansk, 1700-talets slut.
Förgylld och bronserad, spegel med pärlbandsdekor, 136 x 70 cm, bord med marmorskiva i halvmåneform, kannelerade ben. Längd 90, djup 47, höjd 80 cm.
Senare skiva, med nagg, spricka. Senare bronsering. Bortfall, slitage.