VÄGGBORD/KONSOLBORD, Nordeuropa, 1700-talets slut.
Rektangulärt med fyra nedåt avsmalnande ben. Fanerat med ett flertal olika träslag. Inläggningar av dekorränder, centrerad medaljong med vapen för adliga ätten von Hauswolff. Längd ca 76, djup ca 43, höjd ca 72,5 cm.
Slitage, sprickor. Repor och märken. Enstaka fanerskador. Lagningar. Renoverat, dekorkompletteringar. Mindre maskstunget.