BOKSKÅP, senempire, 1800-talets mitt.
Mahogny, rikt skuren dekor på glasat dörrpar framför hyllinredning, nedtill lådor. Spiralvriden dekor. Längd 127, djup 43, höjd 236 cm. Nyckel finns.
Slitage. Mindre fanerskador, löst krön.