FÅTÖLJ, "Stora Kraal", Kerstin Hörlin-Holmqvist, Nordiska Kompaniets Verkstäder, 1950-tal.
Sits av flätad rotting, benställning av svartlackerat rundjärn, på gummifötter.
Rotting med några bristningar. Slitage, repor och märken.
Dan Gordon, "Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001", Byggförlaget, 2002, modellen avbildad sid 141.
Modellen lanserades år 1952 och ingick i "Triva-serien".