SALONGSBORD, Mellaneuropa. Empire, 1830-/40-tal.
Mahogny. Rund fällbar skiva. Snidad och delvis förgylld fot med dekor av delfiner. Höjd 77, diameter 108 cm.
Smärre slitage. Renoverat och kompletterat.