LJUSKRONA, sengustaviansk, 1800-talets första hälft. Höjd ca 90 cm.
Stomme av mässing. För fyra ljus. Fyra ljuspunkter. Behängd med prismor. Glasobelisker. Kronring med maskaroner. Diameter ca 65 cm.
Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage. Nagg. Några prismor kan saknas.