BARBRO BÄCKSTRÖM. Skulptur, gjuten aluminium. Signerad o daterad 1967
Rörelse. längd 86, höjd 38, bredd 13 (oregelbunden form).
Hack, och repor på ytan. Synliga skiftningar i ytan, på 2 ställen, som beror på nedslipningar på baksidan (tillverkning?).
Gåva från Holger Bäckström