VAS, lergods, Anna-Lisa Thomson, Upsala Ekeby, 1941-49.
Glaserad i vitt. Reliefdekor av fisk, ål, sjöväxter och sjöstjärna. Stämplad EKEBY 208. Höjd ca 39 cm.
Små glasyrmistor. Obetydlig dekornagg.