VASER 8 st och SKÅL, stengods. Carl-Harry Stålhane, Rörstrand 1950-/60-tal.
Olika former. Glaserade i gulbrun harpälsglasyr, några även med orangebruna prickar. Signerade R SWEDEN CHS och olika modellbeteckningar. Höjd ca 4,5-21 cm.
Några med obetydliga repor. Några med slipad fotkant från tillverkningen.