PARTI FAJANS, 16 delar, Evald Dahlskog, Bo fajans, 1940-tal.
12 assietter, 2 ljusstakar, såsskål och skål på fot. Glaserade i blågrått (glasyr Turkos) och grönt. Stämpelmärkta D eller ED samt modellnummer och Bo eller Bo fajans. Skålens höjd 13,5 och längd 30 cm.
Smärre slitage. Obetydliga glasyrmistor.