Fanerad med mahogny. Skuren dekor av bladverk. Fotgavel med svängda sidor. Yttermått ca 220 x 193. Bäddmått ca 196 x 177. Höjd 157 cm.
Slitage. Repor och märken. Fanerskador. Torrsprickor. Avslag på dekorelement.