Mahogny. Tudelat. Överdel med spröjsat dörrpar och bakomliggande hyllplan. Underdel med nedfällbar skrivklaff och bakomliggande skrivinredning. Fem lådor under skrivklaff. Bredd 102. Djup 46. Höjd 192 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Något avslag på krön.