RENE LALIQUE, "Arras no 3 och 2", skål med fat, glas. 1900-talets andra hälft.
Runda. Dekor i relief av rågax. Skålen signerad Lalique France. Skålens höjd 7 och diameter 17 cm.
Obetydligt slitage.
Modellen formgiven 1943.