SPEGEL, empire, 1800-talets första hälft.
Målad och bronserad. Dekor av klassisk figurscen samt fleuroner och bladverk. 90 x 48 cm.
Repor och märken. Senare bronsering. Något slaget krön. Dekor med lösa delar (medföljer). Spegelglas med skador. Torrsprickor.