Gustavsberg

(Ruotsi, 1825-)
Gustavsberg
(Ruotsi, 1825-)

PARTI KERAMIK, 4 delar, bla Sven Wejsfelt och Josef Ekberg, Gustavsberg.

Skål och vas i stengods med glasyr i turkose och blått. Signerade G, studiohand UNIK SWEN -89. Höjd 5,5 respektive 13 cm. Oval vas i stengods med blank polykrom glasyr. Osignerad. Höjd 20,5 cm. Vas i flintgods i sgrafitto-teknik med dekor av blommor i blått mot ljusblå fond. Signerad och daterad 1925. Höjd ca 17 cm.

Obetydligt slitage.

Lähtöhinta
1 500 SEK