Vridbar metallarm för en ljuspunkt. Monterad på träplatta. Längd 137 cm.
Ej funktionstestad. Omfattande slitage. Skärm saknas. Slagskador på lampsockeln. Ena leden vid lampsockeln ej vridbar.