TESERVIS, 16 delar, porslin. Herend, Ungern, 1900-talets andra hälft.
Bestående av 6 tekoppar med fat, 6 assietter, tekanna, sockerskål med lock, gräddkanna och bricka. Handmålad dekor av fjärilar och blommor i polykrom färgställning och guld. Tekannans höjd ca 14 cm.
Obetydligt slitage.