VAS, torrofajans, Aune Laukkanen och Carl-Harry Stålhane, Rörstrand, 1955-56.
Cylinderformad med avsmalnande hals. Handmålad i brunt. Höjd 49cm.
Slitage. Repor. Obetydlig glasyrnagg vid mynning. Glasyrmistor.
Produktionen av Torro-fajans, ett samarbete mellan Carl-Harry Stålhane och den finländska målarinnan Aune Laukkanen, pågick från våren 1955 till våren 1956 på Rörstrand.