SPEGELLAMPETT, gustaviansk, möjligen Niclas Reding, Jönköping, 1700-talets andra hälft.

Bronserad och förgylld ram. Skuren dekor. Krön med dekor av blomster samt drapering. En ljusarm i mässing. Otydlig hallstämpel. Ca 55 x 19 cm.

Bruksslitage. Renoverad och kompletterad, senare bronsering och målning, ljusarm samt glas. Färgbortfall. Fläckar. Anlöpningar. Några avslag och lagningar. Ljusarm något löst sittande.

Lähtöhinta
4 000 SEK