Fäste av stål. Eneggad klinga med skålslipnining samt blodränna. Balja med två koppelringar. Längd ca 102, varv klinga ca 87 cm.
Slitage, repor och stötmärken. Mindre rostangrepp och fläckar. Balja med bucklor.