Stomme av målat trä. 14 stycken utdragbara porslinskärl med svart text och blåa knoppar. Längd 52, total bredd inkl knoppar 16, höjd 31 cm.
Bruksslitage. Krackeleringar. Mindre fläckar. Knopp med nagg, ifylld färg. Senare målade knoppar och stomme.