Rik dekor av centrerade fåglar samt brätte med drakar. Diameter ca 22,5 cm.
Bruks- samt ålders betingat slitage med repor och märken. Mindre krackelyr. Mindre pigmentbortfall. Defekter. Baksidor med bokstäver i tusch.
Fr. Bankir Khylbergs samling, 1943.