MAT- SAMT KAFFESERVIS, 52 delar, porslin, Sanssouci, Rosenthal, Tyskland, 1900-talets andra hälft.
Ros- och reliefmönster mot vit botten, 12 mattallrikar diameter 22,5 cm, 12 assietter diameter 18 cm, 12 buljongkoppar med fat diameter 13 cm, 12 kaffekoppar höjd 6,5 cm med 11 fat, sockerskål höjd 13 cm, gräddkanna höjd 10 cm, kaffekanna höjd 24,5 cm, såsbåt längd 24 cm.
Smärre slitage i allmänhet. Någon enstaka fläck.