Fanerat med mahogny. Delvis tapetserad med planscher ur Nordens Flora. Dörrpar med bakomliggande hyllplan och två mindre lådor. Fotavslutningar med mässingshylsor. Bredd 89. Djup 42. Höjd 111 cm. Nyckel finns.
Senare taperserad. Slitage, repor och märken.