KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Nils August Malmqvist, Malmö, 1884, total vikt ca 1310 g.
Kaffekanna, sockerskål och gräddkanna. Sockerskålen och gräddkannan invändigt förgyllda. Runda fötter med bladdekor. Uppsvängda hänklar. Dekor av antikiserande figurer och putti. Höjd ca 13- 27 cm.
Bruksslitage. Kaffekanna med avlagringar invändigt.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?