PALL / TJUR, Omersa & Co för Svenskt Tenn, 1900-tal.
Brunt läder. Längd 60 cm, bredd 28 cm. höjd 43 cm.
Slitage, skador, saknar ögon, skador på horn. Lagning på svans. Torkad stoppning.