Bronserat fodral med svängda former. Krönande dekor av flicka lekandes med hund. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Längd 30 cm, bredd 11 cm, höjd 33 cm. Pendel finns. Nyckel finns.
Bruksslitage. Renoverat och kompletterat, senare bronsering och porslinsdetaljer. Möjligen senare urtavla. Urtavlans glas saknas. Urtavla med repor och nagg. Ej funktionstestat.