Schatull fanerade i bland annat mahogny. Båda med glasflaskor. Det mindre med två glasflaskor och skål. Flaskor med lösa lock (höjd ca 14,5 cm). Det större schatullet med 4 flaskor samt med 15 glas, varav 2 skadade.
Bruks- samt åldersbetingat slitage med repor och märken. Nagg. Sprickor. Lagningar. Materialbortfall. i det större schatullet saknas ett mindre glas samt två glas med omfattande skador. En flaska med skadad knopp samt rester av knopp i flaska. I det mindre schatullet är har en flaska omfattande skador på lock. Schatull med skador. Nyckel saknas.