ARMBANDSUR, 18K vitguld och diamanter, Glycine. Total vikt 16 g.
Två briljantslipade diamanter ca 0,5 karat, i kransar med åttkantslipade diamanter. Boettens diameter 13 mm exkl kronan. Senare länk i 18k vitguld, stämplat, K & EC, Göteborg 1960. Total längd 17 cm.
Bruksslitage. Ej funktionstestad.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?