Bronserat och förgyllt fodral. Krönande axplym. Dekor av lagerblad och festonger. Ljus urtavla med arabiska siffror. Pendel finns. Höjd ca 70 cm.
Bruksslitage. Anlöpningar. Sprickor samt lagning på dekordel. Urtavla med krackelyrer. Mindre färgbortfall. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.