Emaljdekor med Baltiska utställningens symbol, utsidan delvis förgylld samt invändigt förgylld. Höjd ca 2 cm, diameter ca 5 cm. Symbolen med storkarna för Baltiska utställnigen formgavs av Ernst Norlind.
Smärre slitage. Emalj skadad.
Kersti Holmquist, "Silver Smeden Wiwen Nilsson", Lund 1990. Jämför avbildad dosa s. 21.