Fanerat med mahogny. Intarsiadekor. Tre glasflaskor med slipad dekor. Längd 23 cm, bredd 12 cm, höjd 21 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Nagg. En flaska med avslag. Skador och mindre lagningar. Fläckar samt ställvis blekt.