SERVISPORSLIN, 98 delar, "Måsen", Bing & Grøndahl, Danmark.
16 mattallrikar (diameter ca 24 cm)
11 djupa tallrikar
13 entré tallrikar
18 assietter
terrin
3 uppläggingsfat
3 skålar
2 såsskålar
såssnipa
4 kryddkar
tillbringare
11 kaffekoppar med fat
kaffekanna
2 brödfat
gräddkanna
sockerskål
skål på fot
kanna
marmeladkopp
vas
cigarettändare
4 mindre fat
Bruksslitage. Några repor. Ett större uppläggningsfat med kantnagg.